Prípadová štúdia – AGRO Slovensko s.r.o., Veľké Uľany
Predmet zákazky:
AGRO Slovensko s.r.o. je spoločnosť prevádzkujúca chov hydiny vo Veľkých Uľanoch. Od systému HYDROFOGG očakávali predovšetkým zabezpečenie čistejšieho prostredia pre uskladnené sliepky ale najmä zabezpečenie stálej hladiny vlhkosti v prevádzke a reguláciu teploty v chovnej hale. Vysoké teploty, prach a nízka čistota majú za následok zníženie produktivity nosníc, menšiu znášku a vyššie hodnoty úhynu sliepok. Očakávania od HYDROFOGG systému sa týkali vytvorenia plne automatizovaného systému, ktorý by bez potreby zásahov pracovníkov reguloval na jednej strane vlhkosť a teplotu v stabilnej rovine a redukciu velkého množstva prachových častíc v prevádzke. Všeobecná požiadavka bola „pozdvihnúť“ kvalitu a čistotu prostredia pre chované sliepky aby sa zredukoval úhyn a zvýšila produkcia vajíčok.
Rozsah inštalácie zahŕňal jednu halu o veľkosti cca 800 m2, rozdelenú na dve časti. Prvá časť nazvaná „Prípravovňa“ mala obsahovať dezinfekčný systém, ktorý by rozprašoval dezinfekciu v prípade potreby a druhá časť, hlavná „Hala“ mala obsahovať takisto dezinfekčný systém ovládaný obdobne.
Ďalšia požiadavka sa týkala vytvorenia samostatného systému HYDROFOGG, ktorý by fungoval autonómne pre halu v ktorej sa nachádzajú kurence a ktorý by mal plne automaticky regulovať optimálnu hladinu vlhkosti a teploty a zebezpečovať prostredie čo najčistejšie od prachových častíc.
Veľký dôraz sa kládol na bezpečnost, stabilnosť a spoľahlivosť systému a promptný a dostupný servis v prípade potreby.
Dôležitá požiadavka sa týkala toho aby systém nezmáčal priestor, uskladnené sliepky a jednotlivé súčasti haly.
Hala je zaopatrená rekuperáciou vzduchu vo forme ventilátorov umiestnených po bokoch jednotlivých stien haly. Odhadovaná rekuperácia vytvára prievan vo forme 8x „ventilation rate“ oproti štandardnej 2x ventilation rate.
Riešenie:
V tomto prípade bol projekt rozdelený do dvoch fáz. V prvej fáze sa ťahali obvody určené pre „vodný“ HYDROFOGG systém po obvode haly. Tento systém bol jedno-sekčný a obsahoval 48 trysiek HYDROFOGG aby bol dosiahnutý žiadaný efekt aj s ohľadom na 8x „ventilation rate“, čo znamená, že finálne množstvo trysiek muselo byť schopné pracovať v súlade s rekuperáciou.
Hlavná jednotka HYDROFOGG bola navrhnutá tak, aby v prípade záujmu bola schopná pokryť aj ďalšie dve haly tj. plnofunkčne zabezpečiť chod ďalších cca 96 trysiek.
Systém je plne automaticky ovládaný pomocou „thermo-humid“ senzoru, ktorý monitoruje v reálnom čase aktuálnu mieru vlhkosti a teploty v hale a týmto spôsobom ovláda zapínanie a vypínanie hlavnej jednotky HYDROFOGG.
Jednotka je napojená na prívod vody, ktorá je ošetrovaná 5 mikrónovým prietokovým filtrom umiestneným pred hlavným vstupom vody do systému.
Dezinfekčný HYDROFOGG je rozdelený do dvoch sekcií, jedna sekcia sa týka „Prípravovne“ a druhá samotnej „Haly“.
Dezinfekčný systém je ovládaný prostredníctvom SMART zariadenia spárovanej s aplikáciou.
Dezinfekčný roztok sa nachádza v 50l nádobe (dezinfekčný tank) z ktorého je dopravovaný prostredníctvom prídavného čerpadla tzv. „Feeder“.
Systém je zabezpečený špeciálnym modulom, ktorý prebytočnú dezinfekciu periodicky vypúšťa pomocou „Bleed off“ modulov z potrubia naspät do dezinfekčného tanku, čím vzniká uzavretý systém bez strát na dezinfekčnom roztoku.
Výsledky poskytnutého riešenia:
Systém HYDROFOGG je v štádiu testovania, dosiahnuté výsledky však počas monitorovaného obdobia siedmych dní poukázali na niekoľko zaujímavých faktov.
AGRO Slovensko porovnáva viaceré štatistiky a monitoruje správanie zhodného množstva sliepok v rámci dvoch chovných budov, z ktorých len jedna je automaticky ošetrovaná HYDROFOGG zariadením.
Počas siedmych monitorovaných dní bolo zistené, že sliepky v budove s HYDROFOGG systémom zvýšili produkciu vajíčok o 10% oproti druhej budove. Výsledky poukázali na výrazné zníženie mortality sliepok a došlo k zvýšeniu ich „apetítu“. Jedná sa o priebežné výsledky, ktoré sa budú vyhodnocovať po uplynutí dlhšieho časového úseku, avšak pozorovanie dokázalo výrazne čistejšie, bezprašné a príjemnejšie prostredie, čo potvrdili aj jednotliví pracovníci AGRO Slovensko.
V súčasnosti systém funguje nepretržite v synergii s ventilačným systémom a javí sa ako výrazné zlepšenie chovného prostredia pre umiestnené sliepky.